Zabawki sensoryczne - co to jest i jaki mają wpływ na rozwój dziecka?
Zabawki sensoryczne - co to jest i jak wypływa na dzieci?

Zmysły odgrywają ogromną rolę w odkrywaniu świata. Świetnym rozwiązaniem dla dziecka są więc zabawki sensoryczne – które oddziałują na wzrok, słuch, dotyk, a często nawet smak czy węch. Najczęściej są wykonane z różnych materiałów i mają ciekawe faktury, są np. gładkie, szorstkie, puchate, włochate czy z wypustkami. W ofercie sklepu Zabawki Niebanalne znajdziesz zarówno produkty dla niemowląt, zabawki dla rocznego dziecka oraz starszych dzieci. Kupisz je stacjonarnie w Warszawie, a także przez internet. Dlaczego warto postawić na zabawki sensoryczne? Sprawdź, czym się wyróżniają!

Czym są zabawki sensoryczne i dlaczego warto z nich korzystać?

Szukasz dla swojego dziecka niesamowitego prezentu? A może chcesz zapewnić mu nie tylko świetną zabawę, ale też prawidłowy rozwój? Postaw na zabawki sensoryczne, np. drewniane! To specjalny rodzaj przedmiotów, który pozwalają odkrywać świat wszystkimi zmysłami. Produkty te korzystnie wpływają m.in. na dotyk, wzrok i słuch, a także na zmysł równowagi. Takie zabawki to różne kolory, faktury, materiały, dźwięki, światełka i wiele możliwości! Dzięki temu dziecko:

 • trenuje integrację sensoryczną, czyli zdolność do rozumienia wszystkich bodźców dzięki zmysłom,
 • potęguje rozwój fizyczny i emocjonalny,
 • rozwija umiejętności związane ze zmysłami, a także równowagę.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

W sklepie Zabawki Niebanalne znajdziesz sporo zabawek sensorycznych dla niemowląt. Są one dostosowane do wrażliwej skóry dziecka, łatwe w czyszczeniu, a przede wszystkim doskonale rozwijają i integrują wszystkie zmysły. Maluszki mogą bawić się takimi przedmiotami jak:

 • książeczki – miękkie i z różnymi fakturami (rozwijające zmysł dotyku) czy z kontrastowymi wzorami i kolorami (co korzystnie wpływa na zmysł wzroku),
 • gryzaczki i grzechotki – najlepiej sprawdzą się produkty o różnych fakturach, które dziecko może nie tylko trzymać w rączce, ale też gryźć, ssać czy lizać,
 • metkowce – zabawki obszyte różnymi tkaniami (np. minki), które szeleszczą i rozwijają wszystkie zmysły malucha,
 • gadżety wydające dźwięki lub świecące – popularne szumisie czy projektory to doskonały sposób, by uspokoić dziecko i ułatwić mu zasypianie.

Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka

Gdy maluch zaczyna siadać, a nawet chodzić, warto postawić na inne rozwiązania. Oprócz ciekawych książeczek czy gadżetów z dźwiękiem i światłem świetnie sprawdzą się też:

 • klocki – najlepiej drewniane lub wykonane z miękkich materiałów,
 • ścieżki sensoryczne – na których maluch może stawiać pierwsze kroczki,
 • sortery – dzięki którym pozna kształty i poćwiczy zdolności manualne.

Dla rocznego dziecka znajdziesz też ładne i funkcjonalne drewniane zabawki sensoryczne. Klocki, przebijanki z bezpiecznym młotkiem, piramidy do układania czy pierwsze instrumenty muzyczne – to wszystko świetnie sprawdzi się u roczniaka!

Zabawki sensoryczne dla starszych dzieci

Nie tylko niemowlęta i roczniaki – także starsze dzieci powinny bawić się zabawkami sensorycznymi! Intensywny rozwój zmysłów i integracji sensorycznej trwa do 7. roku życia. Co sprawdzi się w przypadku kilkulatków? Oprócz takich standardów jak klocki, puzzle czy piłeczki świetną opcją są wszelkie przedmioty do prac plastycznych i manualnych.
Inne często wybierane zabawki sensoryczne to:

 • gniotki – np. wypełnione żelem i brokatem, mąką ziemniaczaną oraz innymi substancjami,
 • ciastolina, plastelina, modelina, piasek kinetyczny – które nie tylko rozwijają zmysł dotyku, ale też zdolności manualne,
 • mozaiki, przyszywanki i przeplatanki – oprócz wsparcia integracji sensorycznej rozwijają wyobraźnię i kreatywność.

Najlepsze zabawki sensoryczne dla Twojego dziecka

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko odczuwało świat wszystkimi zmysłami i rozwijało się prawidłowo – zapewnij mu dostęp do zabawek sensorycznych. Grzechotki i gryzaki, książeczki, puzzle, przebijanki, a potem różnego typu prace plastyczne to najlepszy sposób, żeby pociecha trenowała integrację sensoryczną, rozwijała wyobraźnię, a także zdolności manualne. Znajdź najlepsze zabawki dla niemowląt i starszych dzieci. W sklepie Zabawki Niebanalne masz ogromny wybór – przejrzyj ofertę stacjonarnie w Warszawie lub online!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl